top of page

Hudobný skladateľ Martin Kráľ
podporil mladé talenty a skomponoval hudbu
k animovanému filmu,
ktorý poputuje na svetové festivaly

Martin-Kral-mathias.jpg

Bratislava | 13.09.2021

Hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ sa snaží, popri tvorbe populárnej hudby na Slovensku, aktívne podporovať a motivovať mladých ľudí v ich ceste za svojimi snami. Najnovšie skomponoval hudbu k animovanému filmu talentovaného študenta Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, ktorý po úspešnej premiére poputuje na svetové festivaly.

Asi pred pol rokom Martina Kráľa oslovil Imrich Kútik, talentovaný študent Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, či by neskomponoval hudbu k jeho krátkemu animovanému filmu. Martin je známy tým, že podporuje mladé talenty, preto ho ponuka tejto spolupráce zaujala. Rozhodol sa ju prijať a k animovanému filmu Mathias skomponoval výnimočnú hudbu plnú emócii. „Mám rád všestrannosť v hudbe a nebojím sa žiadnej výzvy. Komponovanie hudby k filmu je diametrálne odlišné od komponovania populárnej hudby. Mojou úlohou je sledovať film, držať sa dejovej línie a vytvárať k jednotlivým scénam hudobnú emóciu,“ povedal hudobný skladateľ Martin Kráľ.


Podľa režiséra filmu Imricha Kútika, ktorý je zároveň autorom scenára, výtvarnej koncepcie a animácie, sa filmom Mathias pokúša divákovi sprostredkovať, pre neho veľmi osobnú tému vyrovnávania sa človeka s  vnútornými démonmi. Príbeh sa odohráva v dvoch časových epochách z pohľadu dvoch hlavných postáv – mŕtveho aristokrata a vykrádačky hrobov. 


„Film Mathias ma upútal krásnou animovanou tvorbou. Pri jeho sledovaní som cítil tajomno a strach, ktoré sa miešali s neistotou, čo sa pretavilo do hudby, ktorú som k filmu skomponoval. Finálny soundtrack znie jedným slovom mysteriózne,“ dodal Martin Kráľ.


Film mal premiéru na pôde VŠMU dňa 26. augusta 2021 a čoskoro bude putovať na svetové festivaly. Martina po premiére filmu čakal potlesk nie len od študentov ale aj od hodnotiacej komisie, ktorá pozitívne hodnotila jeho jedinečnú a originálnu hudbu. 

bottom of page