top of page

Hudba spojila
Martina Kráľa s Martinom Chodúrom. 

Výsledkom česko-slovenskej spolupráce je singel Půlnoční sonáta.

Martin-Kral-pulnocni-sonata.jpg

Bratislava | 10.10.2022

Slovenský hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ sa spojil s populárnym českým spevákom Martinom Chodúrom. Výsledkom tejto česko-slovenskej spolupráce je ich spoločný singel s názvom Půlnoční sonáta, ktorý bude súčasťou novopripravovaného druhého albumu Martina Kráľa.

Hudobný skladateľ a klavirista Martin Kráľ intenzívne pracuje na príprave svojho druhého albumu. Hoci sa v poslednom vydanom singli Za dverami predstavil aj ako textár a spevák, pre svoju novú skladbu sa rozhodol osloviť na spoluprácu populárneho českého speváka Martina Chodúra. Výsledkom je ich spoločný singel Půlnoční sonáta.


„Už počas prvých minút komponovania tejto skladby mi vnútorný hlas našepkával, že by mala ísť do sveta s veľkým mužským hlasom. Prvý, koho mi napadlo osloviť, bol Martin Chodúr. ktorý má veľký hlasový rozsah a nezameniteľnú farbu hlasu. Ani na minútu som nepochyboval o tom, že práve on bude tým správnym interpretom“, hovorí Martin Kráľ o vzniku pesničky. 


Martin Chodúr si väčšinou píše svoje piesne sám. Zvyčajne je autorom hudby aj textu. Nahrávka, ktorú mu Martin Kráľ poslal ho však veľmi zaujala.


„Keď ma Martin oslovil s nápadom na pesničku, potešilo ma, že ju nechal otvorenú textovo a čiastočne melodicky. Mohol som v nej realizovať aj svoju predstavu. Páčila sa mi nálada nahrávky a veľmi rýchlo mi napadla téma textu, ktorý by spolu s hudbou mohol vytvoriť zaujímavý celok“, povedal Martin Chodúr.


Inšpiráciou pri písaní textu boli pre Martina Chodúra Shakespearove sonety, ktoré v tom čase čítal: „V nich totiž vystupujú dvaja muži a „temná dáma“. Táto temná dáma je negatívna postava, ktorá podvádza úbohého Shakespeara s jeho najlepším priateľom. Tragédia je v tom, že Shakespeare stráca nielen svoju milú, ale aj svojho priateľa. Podobný trojuholník sa objavuje aj v našej piesni Půlnoční sonáta, v ktorej sa žena sťažuje svojmu milencovi, že ju jej vlastný manžel podvádza. Chcel som vyjadriť to, že veľa ľudí súdi druhých bez toho, aby si najskôr pozametali pred svojim vlastným prahom“, vysvetľuje Chodúr text pesničky, v ktorej nájdeme hneď niekoľko malých odkazov na Shakespeara.


„Páčila sa mi možnosť otextovať melódiu tak, aby bola na prvé počúvanie piesňou o láske, no zároveň mala väčšiu hĺbku pre tých, ktorí sú ochotní premýšľať a počúvať. Toto je tiež odkazom na Shakespeara, ktorý rovnakým spôsobom koncipoval svoje divadelné hry“, dodal Martin Chodúr.


Singel Půlnoční sonáta vychádza spolu s videoklipom, ktorý je veľmi originálny a v rámci Slovenska jedinečný svojho druhu.


„Od začiatku spolupráce som chcel, aby táto pesnička mala nápaditý a po vizuálnej stránke jedinečný videoklip a myslím, že sa to podarilo. Máme na svete videoklip, ktorý vytvoril výborný režisér Imrich Kútik spolu s tímom šikovných animátorov - Veronikou Bačovou a Jurajom Muchom. Ako autor hudby som s Imrichom spolupracoval na animovanom filme Mathias, ktorý získal národnú cenu za filmovú a televíznu tvorbu Igric 2022 v kategórii animovanej tvorby. Povedal som si, že práve s týmto tímom kreatívnych umelcov urobíme videoklip našej spoločnej piesne s Martinom Chodúrom. Výsledkom je prepojenie živého videa s animáciou, ktoré zároveň prelína dva svety – reálny a fantazijný“, uzatvára Martin Kráľ.

bottom of page